Nokarenās zemenes

Nokarenās zemenes, ir remontanto zemeņu šķirnes, kas zied un ražo no vasaras sākuma līdz pat rudenim. Tās bagātīgi veido stīgas un ziednešus uz stīgu rozetēm.

Zemene puķu podā – tas ir dekoratīvi un interesanti. Ļoti priecīgi par tām ir bērni. Jo zemenēm ir kārdinošas ogas un tās var ēst. Ogu lielums, forma, aromāts, atkarībā no šķirnes, var nedaudz atšķirties, bet ogas ir lielas, tāpat kā dārzā augušām zemenēm. Tās var stādīt arī kastēs vai kādā augu kompozīcijā. Vietai vajadzētu būt saulainai, tad ogas būs saldākas. Var novietot arī pusēnā, piemēram, pakārt zem ābeles. Zemeņu pods jālaista regulāri, nevajadzētu to iekaltēt. Lai zemenei būtu spēks ražot, tā regulāri jāmēslo. Der speciālais zemeņu vai arī puķu mēslojums.

Ja zemeni grib saglabāt nākošajam gadam, tad vislabāk to pavairot ar auga rozetēm, kas veidojas uz stīgām. Var arī pirms sala lielo augu izņemt no poda, pārstādīt dārzā vai siltumnīcā, apberot ar zemi arī stīgu mezglus. Uz ziemu augu vēlams piesegt ar skujām. Pavasarī ņem jaunos augus stāda podā vai kādā citā traukā un atkal audzē tālāk. Veco augu neieteiktu stādīt, jo raža būs labāka no jaunajiem augiem. Atkarībā no poda lieluma stāda 1 – 5 stādus.

Nokareni aug arī Indijas dišenejas jeb neīstās zemenes. Indijas dišeneja (Duschesnea indica) ir ziemciete, kas aug kā krāšņi zemsedzes augi un ražo mazas, ēdamas, bet bezgaršīgas sarkanas zemenes. Tās zied ar spilgti dzelteniem ziediem. Iestādītas podā vai kastē tās ir ļoti dekoratīvas un izturīgas.

Pie mums var iegādāties nokarenās zemenes ar baltiem un rozā ziediem, jau lielākus augus,  iekaramos podos.
No podā audzētas zemenes Jūs neiegūsiet milzīgu ražu, bet noteikti tās der izmēģināt.

Z/S Kaliņi
izstrādājis SIA DATNET