Heihēras – krāšņo lapu īpašnieces

Heihēras ir ziemcietes ar dekoratīvām lapām un smalkiem ziediņiem.
Heihēru lapas var būt visdažādākajos krāsu toņos, marmorētas, viļņainas, krokainas, dzīslotas, matētas, gludas… Tās ir dekoratīvas visu aktīvo augšanas sezonu, ir šķirnes, kas kā hameleoni visas sezonas garumā maina krāsu. Ziedi ir sīki, zvanveida, var būt balti, rožaini balti, rozā, sarkani, sakārtoti skrajā augšupvērstā ziedkopā, kas glīti paceļas virs lapām. Ziedus un lapas var izmantot pušķu veidošanai.

Dabā heihēras aug galvenokārt Ziemeļamerikā, arī kalnainajos apvidos, tas norāda, ka tām nepieciešama labi drenēta, caurlaidīga augsne. Kopumā heihēras nav prasīgas. Vajadzīgi vien daži nosacījumi, lai tās labi augtu. Augsnei jābūt mitrai, pietiekoši bagātīgai, tās spēj piemēroties arī nabadzīgākiem augšanas apstākļiem. Nederēs smaga māla augsne, tad šķirnēm var mainīties lapu krāsa, tās nesakņojas, nīkuļo. Vislabāk audzēt pusēnā. Pilnā ēnā, ziemeļu pusē tām zudīs izteiksmīgās lapu krāsas. Tieši, karsti pusdienas saules stari arī nav tām piemēroti. Tomēr no jaunajām šķirnēm ir šķirnes, kas labi jūtas arī pilnā saulē.
Vienā vietā tās var augt 3-5 gadus(atkarībā no šķirnes), tad tās vajag pārstādīt ar ceru dalīšanu. Augšanas laiku iespējams paildzināt apberot ap ceru svaigu augsni, piemēram, kompostzemi.

Ziemcietība kopumā ir laba. Tā kā sakņu sistēma heihērām ir samērā smalka, tās var ciest ilgstošā kailsalā no sakņu izcilāšanas. Šeit labi der augsnes mulčēšana, tas palīdz arī saglabāt augsnes mitrumu. Tā var būt smalkāka mizu mulča, kūdra, kompostzeme. Maziem, jauniem stādiņiem var uzlikt kādu skujas zaru.
Heihēras var stādīt starp dekoratīvajiem krūmiem, zema auguma skuju kokiem, ziemciešu dobēs, apmalēs, akmensdārzā…

Bieži heihēras jauc ar heiherellām, kas ir tām līdzīgas. Heiherellas ir heihēru un tiarellu krustojums. Tās neaug izteikti kompaktā cerā, bet skrajā cerā un lapas ir mīkstākas.

Heihēras audzējam jau vairākus gadus un var teikt, ka tās var stādīt un audzēt arī Vidzemē. Ir šķirnes, kas ir jūtīgākas pie mums, bet kopumā ievērojot visus augšanas un kopšanas nosacījumus vajadzētu izdoties.

Heihēras pie mums var iegādāties sākot ar maiju līdz pat rudenim. Stādi parasti ir 1 – 2 l podiņā.

Z/S Kaliņi
izstrādājis SIA DATNET